اندروید ۹ که بنام کیک پای نام گذاری شده است، دارای ویژگی های مثبت بسیاری نسبت به نسخه پیشین خود، یعنی اندروید ۸ یا Oreo می باشد.

در این مقاله به بررسی و مقایسه تفاوت های این دو نسخه خواهیم پرداخت.

  • طراحی

اندروید ۹ نسبه به نسخه های پیشین اندروید، از رنگ ها، شکل ها و منحنی بیشتری در طراحی خود استفاده نموده است و سعی نموده خود را با گوشی هایی که دارای حالت edge هستند نیز مطابقت دهد.

به عنوان مثال ما در اندروید ۹ شاهد اضافه شدن رنگ های متنوع به گزینه های موجود در تنظیمات هستیم.

همچنین منوی کشویی تنظیمات سریع نیز از حالت بی روح خود در آمده و با دایره های آبی رنگ، شکل ظاهری زیباتری را به خود گرفته است.

نوار نوتیفیکیشن ها نیز در اندروید ۹ شکل بهتری نسبت به اندروید Oreo به خود گرفته است و از آن ظاهر سفید و یک دست خود در آمده است.

android pie

  • رابط کاربری

اندروید ۹ در مقایسه با اندروید ۸ از هوشمندی بیشتری برخوردار است.

قبل از این که بخواهید به دنبال اپلیکیشنی بگردید، رابط کاربری اندروید ۹ آن را در جلوی چشمان شما قرار خواهد داد.

این پیش بینی بسته به رفتارهای شما در گذشته تغییر خواهد کرد. با وصل کردن هدفون ممکن است برنامه پخش موزیک در دسترس شما قرار بگیرد و یا هنگامی که در خیابان گوشی خود را باز می کنید، برنامه گرفتن تاکسی در جلوی شما قرار گیرد.

این قابلیت که از طریق هوش مصنوعی و روش های یادگیری ماشین حاصل شده است، خوشبختانه باعث می شود تا کاربر سرعت بیشتری را در کار با تلفن همراه خود بدست آورد.

  • مدیریت باتری

اندروید پای هم مانند نسل های قدیمی اندروید از قابلیت Battery saver برای کاهش میزان مصرف باتری اپلیکیشن ها و برنامه های گوشی استفاده می کند.

اما در اندروید ۹ شاهد یک ویژگی دیگر به نام Adaptive Battery هستیم که قابلیت های بیشتری را در زمینه کاهش مصرف باتری دارد.

با فعال سازی این حالت، برنامه هایی که به ندرت از آن ها استفاده می کنیم در پشت زمینه گوشی به حالت نیمه بسته در آمده و به صورت دوره ای چک می شوند تا در صورت دریافت اعلان، کاربر از آن آگاه شود. این حالت ممکن است باعث شود تا اعلان های این برنامه ها دیرتر به کاربر نمایش داده شود اما در عوض میزان مصرف باتری آن ها بسیار کاهش می یابد.

  • کنترل روشنایی

در اندروید ۸ شاهد قابلیتی بودیم که با روشن کردن آن نور صفحه نمایش گوشی، متناسب با نور محیط تغییر می کند. این ویژگی که به Auto Brightness معروف است، تقریبا در تمامی گوشی های هوشمند وجود دارد. اما آنچه که اندروید Pie را در این زمینه متفاوت می کند، هوشمند عمل کردن این ویژگی می باشد.

در اندروید ۹ قابلیت روشنایی خودکار، هوشمند تر شده و می تواند الگویی را از نوری که کاربر در مواقع مختلف درخواست می کند، بدست بیاورد تا پس از مدتی، دقیقا همان نوری را به کاربر ارائه دهد که کاربر از آن انتظار دارد.

  • حالت شب

همانطور که می دانید نور آبی که از صفحه نمایش های تلفن های همراه ساتع می شود، باعث ایجاد اختلالات خواب در افراد می شود.

در اندروید ۸ شاهد قابلیتی بودیم که در شب هنگام، صفحه نمایش گوشی نور آبی را به حداقل می رساند و در نتیجه تمام رنگ ها تنها با دو نور زرد و نارنجی نمایش داده می شد.

در اندروید ۹ این ویژگی پیشرفته تر شده است و در حالت شب، ما شاهد حذف نور آبی نخواهیم بود.

در این حالت گوشی، رفته رفته که کاربر به زمان خواب نزدیک تر می شود، از نور آبی خواهد کاست و به تدریج صفحه را به صورت سیاه و سفید در خواهد آورد تا کاربر کمترین اختلال خواب را داشته باشد و به چشم او نیز آسیبی وارد نیاید.

این ویژگی نیز در تکمیل ویژگی های سلامتی اندروید پای (Pie) ارائه شده است که در بالا چند مورد از آن ها ذکر شد.

  • نتیجه گیری

با توجه به مواردی که در مقایسه اندروید ۹ با اندروید ۸ گفته شد، چنین بنظر می رسد که در اندروید ۹ یا همان Pie ما شاهد هوش مصنوعی بیشتری خواهیم بود و تلفن همراه ما هوشمندتر از گذشته عمل خواهد نمود.

این نسخه از اندروید با قابلیت های هوشمندانه ای که به کاربران خود ارائه می دهد می تواند خیلی زود نظر مثبت افراد را جلب کرده و دارندگان گوشی های مختلف را به سمت دریافت این بروز رسانی بکشاند.

غیر از مواردی که گفته شد، از مزیت های اندروید ۹ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بهینه تر شدن اجرای اپلیکیشن ها
  • تغییر در عملکرد کلید های افزایش و کاهش صدا
  • بهبود در عملکرد کپی و پیست در متون نوشتاری
  • بهبود در عملکرد مسیریابی

در حال حاضر این نسخه از اندروید تنها برای گوشی های پیکسل گوگل قابل دریافت است.

اما به زودی سایر گوشی های تلفن همراه اندرویدی نیز توانایی بروز رسانی به این نسخه از اندروید را خواهند داشت.