«استن لی» (Stan Lee) در سن ۹۵ سالگی درگذشت؛ مردی که بزرگترین اسطوره و نماد کمیک بوک‌های ابرقهرمانی در جهان شناخته میشد و خواهد شد. نام واقعی او «استنلی مارتین لیبر» (Stanley Martin Lieber) بود ولی برای خودش اسم مستعار Stan Lee را انتخاب کرده بود. استن لی به همراه برخی از بهترین طراحان در دهه ۶۰ میلادی تونست بسیاری از قهرمانان مارول را همچون مرد عنکبوتی، مرد آهنی، چهار شگفت انگیز، دکتر استرنج، مردان ایکس، گروه اونجرز، هالک، دردویل و …. خلق نماید.

او روز دوشنبه در بیمارستان “مرکز پزشکی سیدار ساینای” در لس آنجلس درگذشت که بعد از انتقال اورژانسی به بیمارستان بود. آقای لی در سال های اخیر به یک رشته بیماری از جمله ذات الریه مبتلا شده بود.

باب ایگر رئیس شرکت والت دیزنی که شرکت “مارول کمیکس” را در سال ۲۰۰۹ به قیمت ۴ میلیارد دلار خرید آقای لی را “قهرمانی در نوع خود” توصیف کرد. او نوشت: “فقط یک چیز بود که از ابعاد قوه تخیل او فراتر می رفت و آن دل بزرگش بود.”

آخرین فیلم “مارول” به نام “جنگ بی نهایت” ۱.۵ میلیارد دلار فروش داشت.

شرح حال

استن لی در سال ۱۹۲۲ در یک خانواده مهاجر یهودی اهل رومانی به دنیا آمد. او در جوانی شروع به کار در بخش داستان های مصور (کمیک) نشریات “تایملی” کرد، مجموعه ای که بعدا تبدیل به “مارول کمیکس” شد. او در ۱۸ سالگی در آن نشریه ویراستار داستان های مصور شد. او سال ها داستان های مصور ساده عمدتا با موضوع جنایی، ترسناک و وسترن برای خوانندگان جوان تولید می‌کرد.

لی در سن ۴۰ سالگی تصمیم گرفت این حرفه را کنار بگذارد. اما همسرش جوئن او را تشویق کرد در آخرین اثرش شخصیت هایی که همیشه آرزویشان را داشت خلق کند.

استن لی و جک کربی در سال ۱۹۶۱ “چهار موجود شگفت انگیز” را خلق کردند. همان سال نشریات “تایملی” به “مارول” تغییر نام داد، زمانی که عصر طلایی کتاب های مصور موسوم به کمیک شروع شده بود. بسیاری از شخصیت‌های آفریده شرکت “مارول” در دوران خود عرف شکن بودند. از جمله “بلک پنتر” (پلنگ سیاه) اولین ابرقهرمان سیاهپوست بود که در آمریکا مطرح می‌شد.

استن لی در سال ۱۹۷۱ از شرکت مارول بازنشسته شد، نشریه ای که در اوج دوران موفقیتش سالانه ۵۰ میلیون کپی فروش داشت.